Nachádzate sa na začiatku náučného bylinkového chodníka, ktorý je venovaný nášmu rodákovi a ľudovému liečiteľovi Andrejovi Hrabčákovi, ktorý žil v našej obci v rokoch 1902-1983. Liečiteľom sa stal v priebehu svojho života. Ako každý lepší gazda odoberal i on najrôznejšie kalendáre, ktoré obsahovali množstvo liečivých rastlín, rád na ich využitie a receptov. O liečivých účinkoch rastlín sa presvedčil sám, keď ako mladý vážne ochorel a pomocou byliniek sa vyliečil. To u neho vyvolalo intenzívnejší záujem o štúdium a zber byliniek a rastlín. V priebehu niekoľkých rokov sa stal vyhľadávaným liečiteľom v širokom okolí. Náučný…
viacVykopávanie hojiča kostí – zlá práca, ktorá sa vyplatí 1. Kostihoj lekársky (Symphytum officinale) Veľké kopijovité žilnaté listy a pôsobivé fialové kvety kostihoja sú v našej prírode neprehliadnuteľné. Je to častá burina na vlhkých lúkach, medziach, pri potokoch a v priekopách. Drogou kostihoja sú jeho na povrchu čierne, v…
viacKrása a úspech sú skryté v zdravej pečeni 1. Čakanka obyčajná (Cichorium intybus) Krása čakanky bola známa už v starom Egypte, v stredoveku bola magickou rastlinou, ktorá prinášala krásu, lásku a úspech v živote. Slúžila tiež ako náhradka kávy pod názvom cigória. Veľké žiarivomodré kvety sa otvárajú hneď zrána, popoludní sa už zatvárajú. Kvitne však dlho,…
viacNajkrajšie sú lúky, keď voňajú materinou dúškou 1. Dúška materina (Thymus serpyllum) V stredovekých časoch kláštornej medicíny mala dúška nielen liečebný, ale aj kultový význam. Je to drobný poloker s nádherne voňavými kvetmi, ktoré na seba upútajú už zďaleka. V našej prírode je dúška častá, darí sa jej na slnečných lúkach, skalách, obľubuje krtince, niekedy vytvára aj bohaté porasty. Výrazné…
viacDobrá dezinfekcia nielen v borovičke 1. Borievka obyčajná (Juniperus communis) Liečebné používanie borievky sa začalo v stredoveku, kedy z nej Arabi vyrábali chýrny lekvár. Plody majú silné dezinfekčné účinky, počas stredovekých epidémií neochoreli tí, ktorí žuvali bobule borievky. Borievky sú v našej prírode časté na lúkach, pasienkoch a okrajoch lesov. Plody zberáme v jeseni, len celkom dozreté, plne vyfarbené. Borievka…
viacZberaj maliny a černice – dobrotu a zdravie 1. Ostružina malinová - malina (Rubus idaeus) Šťavu z malín používali už antickí lekári pri tráviacich ťažkostiach, čo potvrdzuje ich obľúbenosť oddávna. Jemne tŕnisté kríky malín poznáme z našich lesov a rúbanísk, ale často sa aj pestujú. Maliny patria medzi naše najobľúbenejšie zdravé plody, ale oficinálnu drogu tvoria listy zberané na jar, v…
viacŽenský plášť, Boží dar všetkým ženám 1. Alchemilka žltozelená (Alchemilla xanthochlora) Táto bylinka má zvláštnu vlastnosť, že sa na jej listoch tvorí guľatá, na slnku ako perla žiariaca kvapka rosy. Stredovekí alchymisti ju nazvali „nebeská rosa“ a oddávna sa verilo, že má zázračné liečivé účinky. Alchemilky rastú na vlhkých lúkach, okolo pramenísk a potokov, často aj vo vyššie položených polohách. Liečivú…
viac