5. Informačná tabuľa

Zberaj maliny a černice – dobrotu a zdravie 
                              

1. Ostružina malinová - malina (Rubus idaeus)

   Šťavu z malín používali už antickí lekári pri tráviacich ťažkostiach, čo potvrdzuje ich obľúbenosť oddávna. Jemne tŕnisté kríky malín poznáme z našich lesov a rúbanísk, ale často sa aj pestujú. Maliny patria medzi naše najobľúbenejšie zdravé plody, ale oficinálnu drogu tvoria listy zberané na jar, v čase kvetu.

   Čaj z malinových listov má univerzálne širokopôsobiace liečivé účinky, osvedčené pri zápaloch, hnačkách a rôznych druhoch kŕčov. Plody obsahujú množstvo vitamínov, vrátane H, tzv. vitamínu krásy. Sú vhodné pri šeroslepote, horúčke, v rekonvalescencii a po liečbe antibiotikami.

   Malina má len blahodarné účinky, čaj môžeme piť aj dlhodobo ako príjemný konzumný čaj.

 

Psia ruža, čierna ovca rodu kráľovnej kvetov 
                              

2. Ruža šípová (Rosa canina)

   Bohato rozvetvené, až do troch metrov vysoké šípkové kríky sú neodmysliteľnou súčasťou našej prírody. Keďže sú husto posiate silnými ostňami, netešia sa žiadnej obľube. Na jar bohato rozkvitajú peknými ružovkastými kvietkami, v jeseni sú obsypané červenými plodmi, obe tvoria cennú liečivú drogu. Šípky zberáme až neskoro v jeseni, aj po prvých mrazoch.

   Najväčšou hodnotou ukrytou v červenej šípke je vysoký obsah vitamínu C, najvyšší v našej prírode, ale aj veľké množstvo ďalších cenných látok. Tým sa šípky stávajú univerzálnym, najmä preventívnym všeliekom. Výborne sa uplatňujú pri vírusových ochoreniach, paradentóze i v rekonvalescencii. Čaj alebo sirup z kvetov pomáha pri chorobách priedušiek a obnovuje črevnú flóru po antibiotikách.

   Pri používaní šípok nemáme žiadne obmedzenia, pre zachovanie najcennejšieho vitamínu C je dôležité čo najšetrnejšie tepelné spracovanie.

 

Posledný šláger bude určite evergreenom 
                              

3. Vŕbovka malokvetá (Epilobium parviflorum)

   Vŕbovka sa dostala medzi liečivé rastliny až v polovici minulého storočia, keď sa potvrdili jej priaznivé účinky na prostatu. V našej prírode rastie na vlhkých lúkach, pastvinách a okolo potokov, kvitne počas celého leta. Zberáme celú kvitnúcu vňať, z väčších jedincov len ich hornú časť.

   Prostata je ochorenie, ktoré trápi mnohých mužov a často prerastie do rakoviny. Vŕbovka však priaznivo vplýva nielen na prostatu, ale na všetky močové orgány, a to aj ženské. Užíva sa pri zápale obličiek, močového mechúra a ostatných močových orgánov. Čistí krv, prospieva pri kožných a reumatických chorobách, znižuje krvný tlak a zlepšuje činnosť srdca.

   Vŕbovka je spoľahlivá, úplne neškodná bylinka, ktorú môžeme užívať aj samostatne a dlhodobo.

 

Stratený hlas ti nájdu zbehovce 
                              

4. Zbehovec plazivý (Ajuga reptans)

   U nás menej známy zbehovec je prastará liečivá rastlina, ktorú používali aj slávni lekári Galenos v starom Ríme a Matthioli v stredoveku. Zbehovce sú jarnou ozdobou našej prírody. Rastú hojne na vlhkých miestach lesov a lúk. Často sa prenáša do skaliek. Drogu tvorí celá kvitnúca vňať.

   Vysoký obsah trieslovín zbehovca sa priaznivo prejavuje pri všetkých zápalových ochoreniach, hlavne dýchacích ciest. Zbehovcový čaj pomáha pri silnom prechladnutí, zápale priedušiek a pľúc, astme, kašli, chrapote a strate hlasu. Zvonku slúži zbehovec vo forme obkladov alebo mastí na rany a krvné podliatiny. Je dobrou prísadou do kloktadiel a bylinkových kúpeľov.

   Zbehovce sú pekné a dobré bylinky bez vedľajších účinkov, ktoré môžeme užívať bez obáv aj samostatne.

 

Recepty:

Lahôdkový čaj

   Zmiešame rovnaké diely listu maliny, jahody a rozdrvených plodov šípky. Dve lyžice zmesi zalejeme ½ l vriacej vody a necháme prikryté 15 minút vylúhovať. Precedíme pridáme šťavu z polovice citróna, podľa chuti osladíme medom alebo hnedým cukrom. Pijeme ako denný čaj, aj studený, na uhasenie smädu.

 

Šípkový vitamínový nápoj

   Šípkové plody potlčieme, mäkké pomiagame alebo všetko pomelieme na mäsovom mlynčeku s veľkými otvormi. Šípky dáme do vhodnej nádoby a zalejeme vodkou zriedenou vodou v pomere 1:1, aby tekutina dvojnásobne presahovala objem hmoty. Necháme asi mesiac macerovať, denne pretrasieme. Prelejeme cez väčšie sito a zvyšok dobre vytlačíme. Nalejeme do fliaš, pred každým použitím pretrasieme, lebo hustá zložka sa usadí na dne. Pijeme ráno a večer po kališteku, najmä v zime, na zvýšenie prísunu vitamínu C.

 

Čaj na prostatu

   K trom dielom vňate vŕbovky pridáme po jednom diele vňate pŕhľavy, vresu, kvetu rumančeka a podrvených šípok. Tri lyžice tejto zmesi uvedieme do varu v ¾ l vody a necháme prikryté vychladnúť. Pijeme trikrát denne dlhšiu dobu, aj mesiac, potom užívanie na rovnaký čas prerušíme.

 

Jarný prieduškový čaj

   K dvom dielom vňate zbehovca pridáme po jednom diele vňate pľúcnika, kvetu prvosienky a podbeľa. Dve lyžice zmesi zalejeme ½ l vriacej vody a necháme prikryté 10 minút vylúhovať. Precedíme bohato ochutíme medom a pijeme vlažný čaj v menších dávkach počas celého dňa.


Galéria


Webová stránka bola vytvorená v rámci projektu NESS KDC Košiciam