2. Informačná tabuľa

Krása a úspech sú skryté v zdravej pečeni
                             

1. Čakanka obyčajná (Cichorium intybus)

   Krása čakanky bola známa už v starom Egypte, v stredoveku bola magickou rastlinou, ktorá prinášala krásu, lásku a úspech v živote. Slúžila tiež ako náhradka kávy pod názvom cigória. Veľké žiarivomodré kvety sa otvárajú hneď zrána, popoludní sa už zatvárajú. Kvitne však dlho, od začiatku leta až do jesene, a po celý ten čas ju môžeme aj zberať. Oficiálnou drogou je koreň, ktorý vykopávame najlepšie až v októbri, na konci vegetačného obdobia.

   Hlavným liečivým uplatnením čakanky je jej priaznivé pôsobenie na choroby pečene a žlčníka. Pôsobí ako protijed pri otravách pečene a záchvatoch spôsobených žlčovými kameňmi. Zlepšuje činnosť celej tráviacej sústavy, je tiež výborným prostriedkom proti jarnej únave a obezite.

   Krása čakanky sa spája s jej úplnou neškodnosťou, môžeme ju užívať aj samostatne a dlhodobo.

Štvorlístok nielen pre šťastie 
                              

2. Ďatelina lúčna (Trifolium arvense)

   Už ako deti sme hľadali ďatelinový štvorlístok pre šťastie. Táto známa bylinka bola oddávna obľúbená u amerických Indiánov, u nás sa pestuje ako poľnohospodárska plodina. Okrem polí sa vyskytuje aj na lúkach, pastvinách a vo svetlých lesoch. Jej hlávky ružovkastých kvetov sa objavujú od jari až do neskorej jesene. Stále vyrastajú nové a po celý čas ich môžeme zberať.

   Obsahové látky ďateliny majú veľmi dobré dezinfekčné pôsobenie na celú tráviacu sústavu. Zastavujú hnačky, vracanie, majú tiež protikŕčové pôsobenie. Ďatelinový čaj čistí krv, čo prospieva pri všetkých kožných chorobách vrátane lupienky. Podporuje tvorbu estrogénu a progesterónu – ženských hormónov vhodných pri ženských chorobách, súčasne zvyšujú libido žien.

   Ďatelina je úplne neškodná, čaj môžeme piť aj samostatne, je vhodná do bylinkových zmesí, zvlášť pre ženy.

Zázračná kapsička nielen pre pastierov 
                              

3. Kapsička pastierska (Capsella bursa-pastoris)

   Počas prvej svetovej vojny slúžila kapsička ako náhrada liekov na zastavenie krvácania. Svoj milý názov dostala podľa trojuholníkových plodových šešuliek podobných kapsám, aké v minulosti nosili pastieri. Kapsička je značne rozšírenou burinou, ktorú nájdeme takmer všade. Liečivú drogu tvorí celá vňať. Kvitne počas celej bylinkovej sezóny a môžeme ju po celý čas zberať.

   Kapsička zastavuje krvácanie každého druhu, vonkajšie aj vnútorné. Jej ďalším liečebným uplatnením je rozpúšťanie cholesterolových usadenín v krvných cestách, čím pomáha pri chorobách srdca, krvného obehu, reguluje krvný tlak a preventívne pôsobí proti infarktu a skleróze. Pomliaždenú vňať môžeme použiť ako obklad na kŕčové žily, čerstvú šťavu kvapkať do ucha pri zápale.

   Kapsička patrí medzi silne pôsobiace byliny. Vnútorne ju používame len krátkodobo a vyhýbame sa predávkovaniu.

Žlč Zeme do každého žlčníka 
                              

4. Zemežlč menšia (Centaurium erythraea)

   Ľudovo je zemežlč známa ako „cinteria“. Je to prastará magická rastlina a všeliek. Jej drobné ružové kvietky sú otvorené len za slnečného počasia. Kvitne až v druhej polovici leta na vlhkých slnečných lúkach, pasienkoch a v krovinách. Drogu tvorí celá kvitnúca vňať, obvykle odstrihávame len jej hornú časť.

   Silná horkosť zemežlče prospieva celej tráviacej sústave. Zlepšuje chuť do jedla, upravuje vylučovanie tráviacich štiav, lieči pokazený žalúdok a zlepšuje látkovú premenu. Ako jedna z mála byliniek podporuje tvorbu bielych krviniek, čo pomáha pri leukémii. Zvonku má ránhojičské schopnosti, je vhodná na obklady.

   Ako každá povzbudzujúca bylinka aj zemežlč pôsobí silne. V bežnom dávkovaní ju môžeme užívať kratší čas aj samostatne.

Recepty:

Obklad proti vráskam

   Dve lyžice rozdrveného koreňa a dve lyžice kvetu čakanky dáme do ¼ l studenej vody. Necháme 1 – 2 hodiny macerovať, na slabom plameni pomaly zohrievame až do varu a 15 minút pomaly varíme. Po odstavení necháme prikryté vylúhovať a precedíme. Vlažný obklad priložíme na tvár a necháme pôsobiť 15 – 20 minút. 

Čaj v klimaktériu

   K trom dielom kvetu ďateliny pridáme po jednom diele kvetu rebríčka, nechtíka, vňate ľubovníka a bazalky. Dve lyžice zmesi zalejeme ½ l vriacej vody a necháme prikryté 10 minút vylúhovať. Ochutíme citrónom, medom, pijeme ráno a večer niekoľko dní, keď sú nepríjemné pocity intenzívne. 

Čaj proti obličkovým kameňom

   K dvom dielom vňate kapsičky pridáme po jednom diele vňate stavikrvu, vresu, koreňa ihlice a púpavy. Dve lyžice zmesi dáme do ½ l vody a necháme dve hodiny stáť, potom pomaly zohrievame, krátko povaríme a necháme prikryté vylúhovať. Precedíme, pridáme šťavu z polovice citróna a pijeme 3 – 4 týždne, potom na rovnaký čas kúru prerušíme.

Žalúdočný likér

   K piatim lyžiciam vňate zemežlče pridáme po dve lyžice koreňa puškvorca, vňate paliny, podrvených borievkových plodov a 20 klinčekov. Zalejeme 1 l vodky a ¼ l vody, necháme 3 – 4 týždne macerovať, občas pretrepeme. Potom mierne zohrejeme, precedíme a pridáme päť lyžíc rozpusteného medu. Pijeme po kališteku pred hlavnými jedlami ako aperitív a na celkové zlepšenie trávenia.


Galéria


Webová stránka bola vytvorená v rámci projektu NESS KDC Košiciam