Úvodná tabuľa

Nachádzate sa na začiatku náučného bylinkového chodníka, ktorý je venovaný nášmu rodákovi a ľudovému liečiteľovi Andrejovi Hrabčákovi, ktorý žil v našej obci v rokoch 1902-1983.

Liečiteľom sa stal v priebehu svojho života. Ako každý lepší gazda odoberal i on najrôznejšie kalendáre, ktoré obsahovali množstvo liečivých rastlín, rád na ich využitie a receptov. O liečivých účinkoch rastlín sa presvedčil sám, keď ako mladý vážne ochorel a pomocou byliniek sa vyliečil. To u neho vyvolalo intenzívnejší záujem  o štúdium a zber byliniek a rastlín. V priebehu niekoľkých rokov sa stal vyhľadávaným liečiteľom v širokom okolí.

Náučný bylinkový chodník má dĺžku približne 4 km. Začína na mieste, kde sa nachádzate a pokračuje okolo miestneho cintorína, po lúkach, pastvinách a následne cez les po zelenej turistickej značke až na Kráľovu studňu. Nachádza sa na ňom 7 informačných tabúľ s fotografiami a popisom byliniek, ktoré sa v ich blízkom okolí nachádzajú. Po aktivácii QR kódu sa pre každú rastlinu zobrazí jeden recept na jej liečebné použitie.

Na príprave náučného bylinkového chodníka sme spolupracovali s Dionýzom Dugasom, fotografom a autorom viacerých knižných publikácií o bylinkách. Veríme, že tento chodník prispeje k novému poznaniu a objavovaniu významu rastlín a byliniek v našom živote. Prajeme vám krásne putovanie po okolí Kráľovej studne.


Galéria


Webová stránka bola vytvorená v rámci projektu NESS KDC Košiciam