Výstavba turistickej útulne

Bolo to niekedy v marci 2011, keď sme na miestnom stredisku družstva Lenartov objavili starú takzvanú „izotermickú skriňu“ z nákladného auta Avia. Následne sa nám podarilo zistiť aj to, že patrí nášmu rodákovi a majiteľovi firmy Unikov - Janovi Bľandovi. Slovo dalo slovo a Janko nám ju venoval . Plánovali sme ju vyviesť na Kráľovu studňu a spraviť si z nej maličkú chatku. V tom čase bola turistická výhľadňa na Kráľovej studni skoro hotová a my sme vedeli, že potrebujeme tam aj nejaký prístrešok v prípade zlého počasia. Čakala nás práca, práca, práca. Prvá bola nová podlaha a podarilo sa nám zohnať aj starý nábytok a pec. Už o mesiac 7.4.2011 bola vyvezená na Kráľovu studňu . V auguste sa konala už tradične stanovačka. Ó, akí sme boli šťastní, keď sme prišli na Kráľovu studňu a mali sme tam našu „unimobunku“ – tak sme ju nazvali . No hneď sa zistilo aj veľa nedostatkov a hlavne strašná farba, ktorá vôbec nezapadala do miestnej krajiny. A tak po slávnostnom otvorení turistickej vyhľadni 17.9.2011,na ktorej sa zúčastnilo veľa ľudí z blízkeho okolia, bola nutná aj kompletná reparácia unimobunky. Počas zimných mesiacov sa všetko naplánovalo a 1.5.2012 sa začala prestavba. Rozhodli sme sa, že pristavíme veľkú terasu a celé to zastrešíme, zvonku to obložíme dreveným obkladom. Bola to veľká brigáda, kde za veľmi pekného počasia sa zabetónovali pätky budúcich stojok terasy a obkladu chatky. Ako odmena bol guláš. Dohoda znela : „o týždeň pokračujeme“. A naozaj pokračovanie bolo, ale už nie v tričkách ako pred týždňom, ale v zimnom oblečení – taká prišla zmena počasia, ale ani tá nás neodradila a postavili sme základy novej unimobunky. A potom nám už to nedalo a veľa popoludní sme sa ponáhľali z práce domov, štartovali džíp a spolu s našimi chlapcami sa ponáhľali hore, aby sa čo najviac stihlo urobiť. Bol stanovený aj termín. Do stanovačky musí byť hotová. No a postupne sa postavila strecha, olatovala sa, vyviezla sa hore krytina, prikryla strecha a unimobunka sa obložila dreveným obkladom. Tak sa z nej stala malá chatka.

Nakoniec sme dali urobiť veľký stôl a spravili aj drevenú dlažbu na terase. A tak na stanovačke v roku 2012 bola naša unimobunka vynovená a kompletne natretá . Zdalo sa, že už sa tam nič nedá vymyslieť, ale predsa sme zistili, že podkrovie chatky by sa dalo využiť, ako miestnosť na spanie. Následne v roku 2013 sa zozadu pristavili nové schody, urobila sa hore podlaha, obložili to všetko drevenými palubkami a na stanovačke v auguste už naše deti mohli využívať túto miestnosť na spanie. Pri odchode sme sa rozhodli, že to necháme voľne prístupne, aby prípadní turisti mohli hore prenocovať. Neprešiel ani mesiac a už sa ozvali Česi nejaká partia, ktorá celkom náhodne, keď putovali naším okolím natrafila na našu chatku. Veľmi pekne nám ďakovali týmto krátkym mailom: „ při vandru po Ondavských vrších a Čergově jsme narazili na vámi vytvořenou krásnou útulnu na Králově studni. Noc strávená tam byla jedna z nejhezčích z celého vandru.“

A tak nás napadlo, že z pôvodnej unimobunky sa stane „Turistická útulňa pri Kráľovej studni“. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že dňa 7.6.2014 , kedy plánujeme uskutočniť akciu Letný prechod okolo Kráľovej studne, súčasťou podujatia bude aj akcia Lenartovský rebriňák. A práve na tomto podujatí, chceme oficiálne otvoriť Turistickú útulňu pri Kráľovej studni.

Už teraz Vás všetkých turistov, cykloturistov, ale aj obyvateľov okolitých obcí pozývame na Kráľovu studňu.