7. Informačná tabuľa

Predaj kabát a kúp si betoniku 
                              

1. Betonika lekárska (Betonica officinalis)

   Liečebná sláva betoniky siaha do starého Ríma. V stredovekom Taliansku pre jej obľúbenosť vzniklo príslovie uvedené nad titulom. Skrášľuje suchšie slnečné lúky, čistiny a okraje lesov. Kvitne od júna do augusta. Hneď po rozkvitnutí zberáme hornú časť vňate s prvým párom listov.

   Betonika má širokopôsobiace liečivé účinky, z ktorých najčastejšie využívame blahodarné pôsobenie na dýchacie orgány, pri kašli, zápaloch, zahlienení a vykašliavaní krvi. Pomáha aj pri zápale obličiek a močových ciest, nervových poruchách a tráviacich problémoch. „Oživuje“ údy po porážke a ničí aj proti antibiotikám odolné baktérie a vírusy. Zvonku slúži na omývanie pri kožných chorobách a obklady na vredy a rôzne bolesti.

   Aj keď sa pri užívaní betoniky žiadne vedľajšie účinky nevyskytujú, neprekračujme obvyklé dávkovanie, lebo je to pomerne silná bylinka.

 

Neplačte oči, hľadajte očianku 
                              

2. Očianka Rostkovova (Euphrasia rostkoviana)

   Od staroveku sa očianka používa na všetky očné choroby, čo sa prenieslo i do jej názvu. V našej prírode časté očianky rozkvitajú od augusta do októbra. Je to poloparazit, ktorý „kradne“ živiny z korienkov susediacich tráv. Drogu tvorí celá vňať, ktorú odstrihávame hneď po rozkvitnutí kúsok nad zemou, kde sa začína rozvetvovať.

   Liečebnú slávu očianky spôsobili jej praxou overené účinky pri všetkých očných chorobách. Obklady z drogy a omývanie silným odvarom pomáhajú pri glaukóme, zápale očných spojoviek, slzení, suchom oku, tvorbe „jačmeňa“ a preťažení očí. Účinky očianky podporujeme aj pitím čaju, ten priaznivo ovplyvňuje tiež trávenie a krvný tlak.

   Očianka je úplne neškodná bylinka vhodná aj na dlhodobejšie užívanie, v detskom aj vyššom veku, bez nežiaducich účinkov.

 

Keď nestačíš s dychom, hybaj zberať pľúcnik 
                              

3. Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis)

   Používanie pľúcnika je známe až od stredoveku. Časom si získal značnú popularitu ako prostriedok proti suchotinám – tuberkulóze. Pľúcniky patria k prvým jarným ozdobách lesa, ich kvety menia farbu od spočiatku ružovočervenej po neskoršiu modrofialovú. Z pľúcnika zberáme hornú časť kvitnúcej vňate alebo po odkvitnutí len samotné listy.

   Dobré hojivé a protizápalové vlastnosti pľúcnika slúžia predovšetkým pri všetkých chorobách pľúc spôsobených baktériami a vírusmi – kašli, zahlienení, zápaloch, zachrípnutí, osvedčil sa zvlášť u starších ľudí. Zvonku slúži silnejší odvar ako kloktadlo či prísada do kúpeľa alebo inhalácie.

   V pľúcniku sa nachádzajú v malých množstvách nebezpečné alkaloidy, preto ho samostatne užívame s mierou.

 

Zlatá byľ, zlatá potecha obličiek 
                             

4. Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea)

   Používanie zlatobyle proti močovým a žlčovým kameňom je známe už od staroveku.   Bohaté kvetné strapce zlatobyle sa objavujú na suchších lúkach, rúbaniskách a vo svetlých lesoch až koncom leta. Drogu tvorí celá kvitnúca vňať, hneď po otvorení prvých kvetov.

   Zlatobyľ je bylinou našich obličiek. Svojou značnou močopudnosťou pomáha pri ich zápale, čistí moč od hnisu, krvi a bielkovín. Dezinfikuje močové cesty, pomaly rozpúšťa a vyplavuje kamienky. Zvonku slúži silný odvar alebo tinktúra zo zlatobyle ako kloktadlo či obklad na rany, ekzémy a kožné vyrážky.

   Zlatobyľ je spoľahlivá a neškodná rastlina, čaj môžeme piť aj dlhšiu dobu, vhodné je jej doplnenie o ďalšie močopudné bylinky.

 

Recepty:

Betonikový liek

   Čerstvo nakrájanú drogu betoniky dáme do vhodnej fľaše a zalejeme čírou pálenkou zriedenou vodou v pomere 1:1, aby objem tekutiny asi dvojnásobne presahoval objem drogy. Necháme na tmavom mieste macerovať aspoň tri týždne, občas pretrasieme. Precedíme, ak chceme aby nápoj mal pekný vzhľad, necháme ho usadiť a pozorne stiahneme hadičkou. Pre „sladké“ jazýčky môžeme pridať trochu medu. Tento chutný univerzálny liek pijeme po kališteku nalačno.

 

Očiankový obklad

   K dvom dielom vňate očianky pridáme jeden diel kvetu rumančeka. Dve lyžice zmesi krátko povaríme v ¼ l vody a necháme prikryté vychladnúť na teplotu tela. Pridáme dve lyžičky arnikovej tinktúry a urobíme obklad, do ktorého vložíme aj časti rastlín a opakovane necháme pôsobiť 15 – 20 minút. Súčasne pijeme niektorý z čajov na posilnenie očí.

 

Jarná inhalácia

   Zmiešame rovnaké diely vňate pľúcnika, zádušníka, fialky, kvetu prvosienky, sedmokrásky a podbeľa. Nemusia byť všetky, prispôsobíme sa možnostiam zberu. Desať lyžíc zmesi necháme zovrieť v 3 l vody a prikryté 15 minút vylúhovať. Opäť zohrejeme k varu a opakovane inhalujeme pod plachtou, striedavo nosom a ústami 10 – 15 minút.

 

Močopudný čaj

   K dvom dielom vňate zlatobyle pridáme po jednom diele listu brezy a vňate prasličky. Tri lyžice zmesi zalejeme ¾ l vriacej vody a prikryté necháme vylúhovať. Precedíme a pijeme trikrát denne po tretine množstva.


Galéria


Webová stránka bola vytvorená v rámci projektu NESS KDC Košiciam