1. ročník Zimného prechodu okolo Kráľovej studne

„Vyjde nám to, nevyjde, prídu, neprídu?“Asi takto a podobne zneli dohady a obavy organizátorov zimného bežeckého pochodu.

Dňa 19.2.2012 OZ Kráľova studňa usporiadalo prvý ročník slovensko–poľského zimného turistického prechodu na bežkách okolo Kráľovej studne. Ani samotní organizátori podujatia neverili, že hneď na prvom ročníku tohto podujatia sa stretne toľko účastníkov. Veď na štart prišlo 108 turistov nielen z nášho okolia, ale boli aj turisti zo Starej Ľubovne, Lipian, Prešova a Poľska. Aj keď z Poľska prišla malá výprava, ale o  to vzácnejšia, veď prišiel s nimi aj najstarší účastník podujatia  Władysław Maternicki, bývalý známy horský vodca, inštruktor zjazdového lyžovania, ako aj organizátor mnohých lyžiarskych pretekov, ktorý už má 79 rokov a stále  aktívne behá na lyžiach.

Za veľmi dobrých snehových podmienok sme odštartovali od Motorestu Javorina Lenartov smerom  k miestnej časti Kráľova studňa, kde  účastníkov z diaľky vítala najvyššia turistická výhľadňa  v bardejovskom okrese a potom nás čakal zjazd do poľskej obce Wojkowa, kde nás už  vítali členovia turistov z klubu PTTK Muszyna s  občerstvením vo forme teplého čaju a párok. Počas krátkej prestávky  si mohli účastníci prezrieť drevený kostolík sv. Kuzmy a Damiána. Po načerpaní telesných a duševných síl nás čakalo ďalšie náročné stúpanie, po ktorom nasledoval zjazd do druhej poľskej obce Dubné, odkiaľ sme mali už len kúsok na vrch nad obec  Obručné. Tam trasa prešla späť na Slovensko a po starej ceste, ktorá niekedy spájala  bardejovský a staroľubovnianský okres, sme sa vrátili do Lenartova na Motorest Javorina, kde bolo oficiálne ukončenie akcie. Aj keď sa všetci zúčastnení zhodli na jednom, že trasa bola náročná, ale nesmierne nádherná, nielen krásou zimnej prírody, ale aj dobrosrdečnosťou, láskavosťou, ohľaduplnosťou organizátorov a účastníkov. Chceme vyjadriť presvedčenie, že 1.ročník uskutočneného pochodu našiel odozvu široko-ďaleko a už teraz sa všetci spoločne tešíme na druhý ročník.

Chcem poďakovať všetkým účastníkom, ktorí sa zúčastnili tohto podujatia a hlavne miestnym rodákom, ktorí prostredníctvom tejto akcie si mohli zaspomínať na miesta, kde prežili svoju mladosť.


Galéria


Webová stránka bola vytvorená v rámci projektu NESS KDC Košiciam